Mobbestopperkursus
Pakke 42: Kommunalt mobbestopperkursus
- et tilbud til en kommunes lærere og elever
Danske Skoleelever kæmper for et godt skoleliv til alle. Dette kan kun opnås ved, at alle elever er glade og trygge ved at gå i skole. En del af et godt skoleliv for alle er derfor bekæmpelse af og forebyggelse mod mobning.
Med dette kursus ønsker vi at optimere indsatsen mod og forebyggelsen af mobning. Kurset giver en grundlæggende viden om mobning og forskellige metoder og redskaber til at håndtere mobning. Derudover er kurset en god mulighed for at ideudveksle, netværke og hente inspiration fra andre lærere og skoler.
Kurset kan også ses i sammenhæng med at sikre og forbedre undervisningsmiljøet på skolerne. Kurset kan bidrage til det psykiske undervisningsmiljø og dermed forbedre sammenholdet på skolen og elevernes generelle trivsel og tryghed.
Kurset kan arrangeres enten for lærere selvstændigt eller for lærere og elever samtidigt, så det bliver et kombineret lærer/elev-kursus.
Kurset er udviklet på baggrund af mange års praktisk erfaring med afholdelse af mobbestopper. På den baggrund er følgende elementer centrale i forløbet:
- Hvordan definerer man mobning?
- Hvordan kan man gribe ind overfor mobning?
- Hvordan udvikler den seneste debat omkring mobning sig?
- Hvordan kan elevrådet lave noget for at stoppe mobning?
- Hvordan videreformidler vi til resten af skolens elever, lærere og lederne?
- Dertil kommer masser af erfaringsudveksling og netværk; alle kan bidrage med input og selv få gode ideer fra kollegerne.
- Deltager eleverne på et kommunalt kursus, er en del af kurset, at de uddannes til selv at være mobbestopper-repræsentanter hjemme på deres skole.
I et samarbejde mellem DSE, kommunen og lærerne arrangeres dette kursus. På den måde kan det tilpasses lokale ønsker og forhold.
Kurset tager en dag (9.00-15.00). Der vil være inputs fra DSE' organisationskonsulenter. Deltager der også elever på kurset, vil der endvidere være inputs fra DSE's sekretariatsfrivillige.
Der kan deltage op til 20 lærere og 40 elever.
Vi afholder også mobberstopperkurser for lærere på regionalet plan - se mere om det tilbud HER - og kurser på den enkelte skole - se mere om det HER.
Blog
Fremtidens skole: De konservatives budPolitiskRasmus Jarlovs klumme fra PUPIL December om folkeskolen om 10 år (71) Læs mere |
For meget målbar faglighed – mere innovationFormandens klumme![]() Det største problem i grundskolen, når vi snakker motivation og lærelyst, er for mig at se det fokus, vi har lagt på, hvad eleverne skal kunne.... (74)Læs mere |
UndervisningsmiljøFormandens klummeI Danmark har vi en undervisningsmiljølov, der sikrer alle elever et godt og sundt miljø at modtage undervisning i. Eller, det var i hvert fald... (60)Læs mere |
6.B I SKIVE, STOCKHOLM OG SHANGHAIPolitisk![]() Christine Antorinis klumme fra PUPIL februar om folkeskolen om 10 år (73) Læs mere |
Folkeskolen har brug for en ny regeringPolitisk![]() I anledningen af at socialdemokratiets sejr ved valget, bringer vi her DSUs visioner for folkeskolen (2256)Læs mere |
Nyheder
Flertal for at bevare specialefterskolerneNyhederDe fleste af Folketingets partier er overraskede over, at ny lov om inklusion risikerer at lukke landets ordblinde- og specialefterskoler. De vil... (23)Læs mere |
Aktiv weekend i odenseNyheder(62) Læs mere |
Hørringssvar om inklusion af elever med særlige behov i den almindelige undervisningBestyrelsenForslag til Lov om ændring af lov om folkeskolen (Inklusion af elever med særlige behov i den almindelige undervisning) (38)Læs mere |
Evaluering: Sløjd og håndarbejde skal ikke slåes sammenNyheder![]() Ministeriet for Børn og Undervisning offentliggør i dag evaluering af forsøgene med sløjd og håndarbejde, hvor 19 skoler har slået de to fag... (48)Læs mere |
Folkeskolens lærere bruger ikke kanonenNyheder![]() Lærere har pligt til at undervise i 14 forfatterskaber og 29 historiske begivenheder, der er en del af kanonen. Alligevel ser 6 ud af 10... (53)Læs mere |











